Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Zapomenutý
Malostranský hřbitov...procházím mezi honosnými i sešlými náhrobními deskami, na nichž zkameněla jména, která míjí moje lhostejnost. U jednoho jména jsem se ale zastavil, zaujalo mě především jako moravského patriota. Googl mého chytrého telefonu k němu přiřadil hesla básník, dramatik, spisovatel.
Zkusme se vydat zpět časem po stopách tohoto muže, vpodstatě zapomenutého, jako mnoho jiných, kteří v době potlačování české kultury ve druhé polovině devatenáctého století představovali stébla záchrany národní identity.
 
Ty stopy vedou daleko od Prahy, na východní výspu Českomoravské vysočiny, do kraje uranových rud, kde jsem několik let pracovně pobýval. Cesta z Karasína lesem směrem k Bystřici je i za jasného dne v příšeří korun staletých habrů. Možná mnohý z nich by si vzpoměl na malého chlapce, který touto cestou chodíval do školy. Možná si zpíval do kroku, přeříkával básničky a možná již tehdy i vlastní básničky skládal. Doba zdánlivě idylického dětství trvala jen krátce. Bylo mu sotva deset let když jeho otec, panský nadlesní, náhle zemřel a matka s dětmi přesídlila do Prahy.
A zde začíná zrození literáta, po kterém, jako po mnohých, zůstane jediné dílo, které zcela nepřekryl ryk válečných událostí a peripetie politického i kulturního nazírání.
*
Mění se časy, lidé i příležitosti. Žitná ulice...Tady, na místě nynější restaurace, bylo v roce 1859 otevřeno Novoměstské divadlo. Je až s podivem, že k zahájení první sezóny pronesl slavnostní projev teprve šestadvacetiletý mladý muž, nastávající dramaturg, dosud v pražském kulturním prostředí téměř neznámý.
To už má ale, tento rodilý Moravák, za sebou po krátké úřednické epizodě, cesty po významných německých a francouzských městech a věnuje se novinařině. Překládá francouzskou a německou poezii a pod vlivem známého francouzského libretisty Jacquese Halévyho vznikají jeho první divadelní hry. I když dnes nejsou zahrnovány do zlatého fondu české dramatické literatury, představují významný příspěvěk k rozvoji českého divadelnictví devatenáctého století.
 
Přátelství s někdejším spolužákem Janem Nerudou jej přivádí do literárního okruhu Májovců kolem časopisu Lumír. Časopis Lumír! Zde se dočkal nejen úspěchů, ale i prvního zklamání chladným přijetím své básnické sbírky. Přesto píše dál. Po několika nepříliš významných románech znamená výraznější posun v jeho tvorbě až román o tragickém hrdinovi revolučního roku 1848 Václavu Fričovi. Ale skutečně nejvýznamnějším krokem na pomyslném žebříčku literárních hodnot bude až druhá sbírka jeho lyrické poezie.
*
Rok 1861. Čtyřiadvacetiletý Antonín Dvořák se těžce vyrovnává s neopětovanou láskou své žačky Josefíny Čermákové a nachází duševní vyrovnanost v lyrické poezii moravského autora. Poetické texty inspirují začínajícího hudebního skladatele a vzniká písňový epos, který je postupně doplňován a následně přepracován do partu smyčcových kvartet, dodnes interpretovaných.
To již ale Múza básníka, autora zhudebněných básní vlivem nemoci chřadne. Alegoricko-vlastenecká báseň „Královna noci“ zůstane nedokončena.
 
Jsem na konci cesty historií, opět na Malostranském hřbitově. Básník, u jehož hrobu jsem se zatavil, zemřel v necelých dvaačtyřiceti letech. Příliš brzy na to, aby vystoupil ze stínu svých významných přátel Nerudy, Hálka a jiných, jejichž jména nezapadla. Z dnešního pohledu se jeho díla jeví jako jednoduchá, až naivistická, ale patřil k prvním autorům, kteří ve svých románech začínali reagovat na změny ve společnosti, na konflikty rodící se buržoazie a uvadající aristokracie, na počátky dělnického hnutí. A v době počínajícího rozmachu české literatury a kultury obecně, rozhodně nebyl jen stéblem, ale mladým stromem, kterého se další mohli zachytit.
Je mi sympatický a blízký tento zapomenutý autor, z jehož díla znám jen fragmenty ze starého kalendáře z roku babiččiny svatby. Je mi blízký i tím, že ke svému německy znějícímu jménu si dal přídomek „Moravský“.
**
Léta Páně 2016, dne 22.2. věnováno autorem LitWeb
Share
  
26.2.2016 | 9:30    básněnka

Jiří, děkuju za hru, rozšiřuju si obzory...:-)
25.2.2016 | 22:22    Tessa

Dík za zajímavou kvízovku  a rozšíření obzorů. Mně ve škole moc nešli ani vlastencové všeobecně profláklí, takže o tomhle zapomenutém jsem neměla ani šajn. Teda do pondělního večera...Úsměv
25.2.2016 | 20:45    livebet

souhlasím s tebou JC, Pfleger si pozornost zaslouží a takovejch "zapomenutých" a dobrých autorů máme ještě mnohem víc, jen hledat. 
Dík že sis dal práci právě s takovou kvízovkou a připomnělÚsměv
 
25.2.2016 | 20:27    Shimmir

Díky za hezkou kvízovku, Jiří! Opět stačilo napodobit intuitivní styl Mentalisty a klást strejdovi G. správné otázky. Blahopřeji všem úspěšným hadačům, zejména těm, co mne tentokrát předběhli a riskli to! Dostal jsem se k tomu pozdě, vedu soví život. Kdo  by ale tušil, že i špačci trpí nespavostí? Bravo
25.2.2016 | 20:13    JC senior

Potěšila mě vaše hojná účast a tím víc, že jste všichni hádali správně. Cílem nebylo jen "potrápit" vaše šedé buňky mozkové, alei seznámit s autorem, který si pozornost zaslouží. 
25.2.2016 | 20:05    LitWeb

Tak je to tady, vážení! No javor! 
 
Gustav Pfleger Moravský (1833 až 1875)
moravský básník, prozaik a dramatik
,
byl oním zapomenutým kvízovkovým hrdinou. A vy jste všichni hvězdy, protože jste uhodli. (Sakra, budu muset přitvrdit. Příště budete hádat, kde jsem nechal klíče od tůňky. Dumám
 
Gratulace převeliká všem
a nekonečný dík autorovi,
kterým byl
JC seniorBravo
 
 
Sendulooooooooo Pomóóóc! Litwáky!
 
 
23.2.2016 | 21:49    Sendy

Gustav Pfleger- Moravský, bych řekla.
23.2.2016 | 19:13    básněnka

 domnívám se , že hledanou  oobností  je Gustav Pfleger MoravskýÚsměv
23.2.2016 | 11:41    Tessa

Gustav Pfleger Moravský
23.2.2016 | 1:11    Shimmir

Je to: Gustav Pfleger Moravský (27. července 1833 Karasín[1] – 20. září 1875 Praha) byl moravský prozaik, básník a dramatik.
Narodil se 27. července 1833 v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. Jeho otec Matyáš Pfleger tu sloužil jako hraběcí nadlesní. V Karasíně začal malý Gustav chodit do školy. Dětství trávil na různých místech Moravy, v Bystřici nad Perštýnem, Kojetíně a ve dvoře „Na Skalách“ u Lhoty. Navštěvoval školu ve Vitochově, Bystřici, Rozsochách i ve Lhotě. Otec mu však záhy zemřel (1843) a matka odešla s celou rodinou do Prahy. V Praze Gustav chodil zprvu do německé školy u karmelitánů na Malé Straně, pak na německé malostranské gymnázium v dnešní Hellichově ulici, r.1851 přešel na české Akademické gymnázium, která sídlilo ve Štěpánské ulici. Zde působil jako profesor český vlastenec Václav Kliment Klicpera a Gustavovým spolužákem byl Jan Neruda. Gustav Pfleger byl však slabý a často nemocný, a tak studium nedokončil a začal pracovat roku 1854 v České spořitelně jako úředník.
☻Více viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gustav_Pfleger_Moravsk%C3%BD.Mrk
23.2.2016 | 0:14    Špáďa

Gustav Pfleger Moravský
22.2.2016 | 20:48    mirkah

Gustav Pfleger Moravsky
22.2.2016 | 20:05    livebet

asi Gustav Pfleger Moravský.